Niedziela, 21 lipca 2024

Co sprawia, że płytki wielkoformatowe są tak świetnym rozwiązaniem?

19 września 2022

Płytki wielkoformatowe stanowią znakomitą dekorację wnętrza. Ten materiał wykończeniowy może być stosowany zarówno na podłogach, jak i na ścianach. Materiały te są grubsze od standardowych wersji i mają większe rozmiary. Płytki te są bardzo trwałe i posłużą przez wiele lat. Najczęściej spotykane rozmiary płytek wielkoformatowych to 60x60, 80x80 i 60x120. Największą popularnością cieszy się 100x100. Istnieją również większe opcje. Ze względu na duże rozmiary, układanie płytek wymaga dużego doświadczenia i umiejętności. Należy pamiętać, że płytki muszą być prawidłowo ułożone i odpowiednio zaplanowane, aby stworzyć zachwycający efekt wizualny. Dostępne są płytki gresowe szkliwione i wielkoformatowe. Płytki porcelanowe to świetny wybór na podłogi i ściany. Mogą być również stosowane jako płytki ścienne.

Jak układać płytki wielkoformatowe?

Przed przystąpieniem do układania płytek należy pamiętać o przygotowaniu podłoża. Ważne jest, aby pozbyć się wszelkich starych powłok lub zabrudzeń, które mogą zmniejszyć przyczepność. Następnie należy wyrównać powierzchnię, na której będą układane płytki wielkoformatowe. Świetnym narzędziem do wyrównania wszelkich zagłębień i nierówności jest wylewka samopoziomująca. Aby wzmocnić powierzchnię i poprawić przyczepność, należy na koniec zastosować preparat gruntujący. Konieczne jest również położenie izolacji, jeśli płytki wielkoformatowe mają być stosowane w pomieszczeniach narażonych na wilgoć (łazienki, kuchnie).

Po przygotowaniu podłoża czas przystąpić do układania płytek. Układanie płytek wielkoformatowych jest trudniejsze niż mniejszych. Praca ta wymaga cierpliwości i precyzji. Zaprawę klejową nakładamy pacą (o długości 5-6 mm), zarówno na podłoże, jak i na płytki. Nakładaj ją krzyżowo, aby zaprawa wypełniła wszystkie przestrzenie. Płytki nie będą trwałe, jeśli będzie między nimi zbyt dużo miejsca. Przez to będą mniej trwałe. Jeśli chodzi o duże materiały, lepiej wybrać zaprawy o dużej odkształcalności. Takie duże płytki mogą być podparte w odpowiedni sposób i będą trwałe przez długi czas. Eksperci zalecają, aby zaprawa wypełniała co najmniej 70% powierzchni ściany, natomiast na podłodze aż 100%. Zaprawa w obu przypadkach powinna mieć grubość około 1 cm.

Nie zawsze możliwe jest samodzielne układanie płytek wielkoformatowych. Utrzymanie płytek wielkoformatowych w miejscu jest trudne ze względu na ich ciężar i rozmiar. Do ich ułożenia na powierzchni potrzeba dwóch glazurników, którzy używają specjalnych uchwytów z przyssawkami. Płytki wielkoformatowe układa się w najbardziej widocznym miejscu (centralna oś lub przekątna symetrii), aby nie wykonywać cięć po bokach. W przypadku ścian płytki należy układać od góry, a ewentualne docinki wykonywać na styku z podłogą.

Przy układaniu płytek należy pamiętać o kilku rzeczach. Powierzchnia kleju powinna być płaska, aby płytki nie przesuwały się. Mogłoby to spowodować nierówności w płytce. Są pewne poprawki, które można wprowadzić, ale powinny być one minimalne. Zawsze powinieneś sprawdzić poziom powierzchni za pomocą długiej poziomicy.

Płytki wielkoformatowe w łazience

Płytki wielkoformatowe - najważniejsze zalety

Płytki wielkoformatowe oferują wyjątkowe korzyści estetyczne i praktyczne. Płytki te doskonale prezentują się na podłogach i ścianach, dzięki czemu są ulubieńcem również projektantów wnętrz. Wyglądają elegancko i nowocześnie, gdy są stosowane we wnętrzach. Są wystarczająco duże, aby podkreślić wzory i stworzyć oszałamiający efekt wizualny. Płytki te sprawiają, że każda łazienka, kuchnia i przestrzeń życiowa wygląda wyjątkowo i elegancko.

Wspaniałą cechą tych płytek kontaktowych jest ich doskonałe przyleganie do siebie. Dzięki temu tworzą spójną całość. Ponieważ wymagają one tylko minimalnej fugi, linie styku są prawie niewidoczne. Są łatwiejsze w czyszczeniu niż mniejsze wersje i nie gromadzą tak dużo brudu. Są też bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie oraz znacznie wytrzymalsze. Płytki wielkoformatowe możesz znaleźć w ofercie sklepu internetowego modnalazienka.pl/category/wielkoformatowe-65

W sprzedaży dostępnych jest wiele efektownych płytek w wielu różnych wzorach, więc łatwo znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla swojego domu. Płytki wielkoformatowe mogą być stosowane zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. Te płytki wizualnie powiększą przestrzeń. Te płytki wyglądają fantastycznie w połączeniu z mniejszymi mozaikami lub płytkami.