Poniedziałek, 9 grudnia 2024

Często zadawane pytania na temat odpływów prysznicowych w łazience

17 grudnia 2021

Nowoczesne łazienki łączy wspólny motyw: minimalizm i iluzja przestronności. Efekt ten można osiągnąć stosując odpływ liniowy zamiast atrakcyjnego wizualnie brodzika. Taka aranżacja nie tylko świetnie wygląda, ale również ułatwia użytkowanie.

Odpływ liniowy nie może być zamontowany w każdej łazience. Tą kwestią powinien zająć się konstruktor, biorąc pod uwagę m.in. grubość stropu czy podłogi. Odwodnienie prysznica najlepiej zaplanować jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Odwodnienie liniowe to sprytne rozwiązanie, które skutecznie odprowadza wodę, ale jest niewidoczne. Jedynym widocznym elementem instalacji jest specjalna listwa, której nowoczesne produkty charakteryzują się wyjątkową estetyką wykonania. Montuje się ją na poziomie płytek. Woda nie zalewa łazienki, gdy spływa na podłogę podczas kąpieli. Lekkie nachylenie podłogi pozwala wodzie spłynąć do odpływu, który znajduje się pod listwą przypodłogową. System ten może również zabezpieczyć wnętrze przed zalaniem, np. w przypadku awarii pralki.

ODPŁYW LINIOWY W ŁAZIENCE - DLACZEGO warto go mieć?

Wygodna kąpiel pod prysznicem

Odpływ liniowy pozwala na stworzenie prysznica bez konieczności stosowania stopni czy barierek. Jest to rozwiązanie bezpieczne i wygodne dla wszystkich domowników. Istnieje możliwość demontażu brodzika i zlicowania listwy z podłożem, tworząc jednolitą powierzchnię. Jest to szczególnie ważne dla osób mających problemy z poruszaniem się, starszych i dzieci. Wysoki brodzik może stanowić barierę utrudniającą korzystanie z prysznica. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, należy zastosować antypoślizgowe, chropowate płytki.

Czyszczenie nie wymaga wysiłku

Prysznic bez brodzika jest łatwy w czyszczeniu. Łatwiej jest też umyć podłogę wyłożoną płytkami niż brodzik. Listwy są również odporne na wodę i trwałe zabrudzenia. Można je zdjąć, aby wyczyścić syfon i rynnę. Ważne jest, aby przy wyborze systemu zwrócić uwagę na wyjmowany syfon. Jest on bardzo łatwy w czyszczeniu.


JAKIE WARUNKI WYKONANIA ODPŁYWÓW LINIOWYCH OFERUJĄ PRODUCENCI?

Prysznic bez brodzika jest prawie niewidoczny we wnętrzu. Minimalistyczny design odpływu liniowego sprawia, że łatwo go dopasować do każdego pomieszczenia, niezależnie od jego wielkości i wystroju. Nowoczesne łazienki z otwartymi kabinami są wręcz zmuszone do zastosowania tego rozwiązania.

Listwa maskująca z płytek ceramicznych
W nowoczesnych łazienkach często trudno jest dostrzec kabinę prysznicową i brodzik. Listwę odpływową przykrywa się płytkami podłogowymi, które zostały w nią wklejone. (fot. Wiper)
Opcji listew odpływowych (zwanych też rusztami, maskownicami lub kratkami) jest wiele, dlatego łatwo dopasować je do stylu łazienki. Istnieją modele, które po zamontowaniu są praktycznie niewidoczne. Są one przeznaczone do klejenia odpowiednio przyciętych płytek podłogowych lub posiadają podłużną szczelinę odwadniającą.

Najpopularniejsze wykonane są ze stali nierdzewnej i występują w wersji błyszczącej i matowej. Mogą być również perforowane (z różnokształtnymi otworami) lub pełne. Listwy pełne umożliwiają odpływ wody przez szczelinę w środku elementu. Inwestorzy mogą dokupić pokrywę wykonaną z ceramiki, szkła, tworzywa sztucznego lub drewna egzotycznego, jeśli są skłonni zainwestować. Godną uwagi opcją są ruszty z podświetleniem, które uaktywnia się w momencie kontaktu z wodą. Płynne zmiany kolorów można uzyskać dzięki źródłom światła LED.

łazienka

Kratka szklana do odpływów liniowych
Bez względu na to, jaki materiał wybierzemy, powinniśmy kupować produkty tylko renomowanych marek. Muszą być one wytrzymałe i dobrze zaprojektowane, aby mogły dobrze wyglądać przez wiele lat. Ważna jest odporność na nacisk, zmiany wilgotności oraz środki czyszczące. Nie mniej ważne są właściwości antypoślizgowe.

JAK SIĘ SPRAWDZA LEKKI ODPŁYW LINIOWY W MAŁEJ ŁAZIENCE

Odpływy liniowe są łatwe do zamontowania w małych łazienkach. Jest to rozwiązanie bardziej efektywne niż brodzik. Można zaprojektować układ i wielkość strefy prysznicowej. Można go umieścić w małych wnękach, np. trójkątnych lub trapezowych, gdzie nie ma możliwości zamontowania brodzika. Alternatywą dla tradycyjnej kabiny prysznicowej jest szklana przegroda. Ten rodzaj odwodnienia jest często stosowany w dużych łazienkach z centralnie umieszczonym prysznicem. Może to być kabina otwarta lub typu walk-in i umożliwia dostęp z obu stron.

Wielkość i kształt odpływu można dopasować do własnych potrzeb. Odpływ w kształcie litery L może być zainstalowany w rogu ściany, a model łukowy wzdłuż zaokrąglonej ściany. Najmniejsze korytka mierzą niewiele ponad centymetr szerokości, a największe kilkanaście. Ich długość może wynosić od 15 do 150 cm. Korytka można przycinać na żądaną długość, a następnie za pomocą specjalnych łączników układać w szeregu, tworząc literę L lub U.

CO OGRANICZA MONTAŻ LINIOWEJ BRODZIKA W ISTNIEJĄCYCH DOMACH?
Zbyt cienkie podłogi mogą utrudniać montaż odpływu liniowego w zamieszkałych budynkach. Mimo, że na rynku jest obecnie wiele syfonów niskozapachowych, czasami trudno jest tak rozmieścić elementy systemu (syfon i rura spustowa), aby zapewnić odpływ wody. Aby osiągnąć ten cel, nie można podnieść podłogi w łazience. Musi być ona na tym samym poziomie co w innych pomieszczeniach.

Przed rozpoczęciem prac konstruktor musi się upewnić, że strop nie jest zbyt cienki, a wnęka na podejście kanalizacyjne nie spowoduje żadnych uszkodzeń.

Przeszkodą w montażu odwodnienia liniowego mogą być również maty lub rury grzewcze. Muszą one znajdować się w odległości co najmniej 30 cm od syfonu, w przeciwnym razie woda będzie w nim wysychać. Lepiej jest uwzględnić odpływ w projekcie domu. Pozwoli to na zaplanowanie grubości każdej warstwy podłogi (minimum 15 cm).

Czasami lepiej jest zastosować odpływ ścienny niż liniowy w podłodze. Syfon i odpływ montuje się na ścianie, a listwę (lub ramkę maskującą) umieszcza się tuż nad nimi.