Sobota, 25 maja 2024

Czym jest design boho? Oto, co warto wiedzieć o tym naturalistycznym stylu

4 lutego 2022

Styl boho jest znany od dziesięcioleci, ale ostatnio jego elementy pojawiają się wszędzie. Styl boho pochodzi od słowa "bohema", które luźno odnosi się do niekonwencjonalnego stylu życia i powiązania z artystycznymi lub muzycznymi dążeniami.

Według Reeny Sotropa z Reena Sotropa In House Design Group, styl boho powraca do głównego nurtu projektowania wnętrz, ponieważ jest łatwo dostępny i przystępny. "Najbardziej ujmującym aspektem stylu boho jest to, że polega on na tworzeniu bardzo spersonalizowanej i komfortowej atmosfery, którą lubisz" - mówi.

Poznaj eksperta Reena Sotropa jest główną projektantką w Reena Sotropa In House Design Group, firmie specjalizującej się w projektowaniu domów mieszkalnych najwyższej klasy i dostosowującej każdą rezydencję do potrzeb klienta.

Wystrój boho to styl, który jest całkowicie indywidualny i spersonalizowany, choć istnieją pewne wspólne cechy. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat stylu boho i poznać wskazówki Sotropy, jak wprowadzić ten styl do swojego domu.

Czym jest styl boho? Wywodzący się od słowa "bohema", styl boho obejmuje wszystko, co jest luźne, swobodne i artystyczne. Styl boho charakteryzuje się mieszanką wzorów i kolorów, a czasami jest również określany jako eklektyczny, choć istnieją różnice między tymi dwoma stylami.

Mieszaj i dopasowuj wzory

Jedną z kluczowych zasad stylu boho jest to, że obejmuje on niedoskonałość. Podczas gdy bardziej współczesne lub tradycyjne style projektowania skupiają się na dopasowywaniu wzorów i schematów kolorystycznych, boho design ma o wiele bardziej swobodną filozofię. Chociaż możesz wybrać kilka kluczowych kolorów lub wzorów, wokół których skupi się Twój schemat aranżacyjny, nie musisz dopasowywać wszystkiego, aby uzyskać właściwy wygląd boho.

"Ten styl może być bardzo wyrozumiały i można go osiągnąć w każdym przedziale cenowym" - mówi Sotropa. "Wygląd boho można osiągnąć po prostu poprzez nałożenie bogato kolorowych lub teksturowanych poduszek na istniejącą sofę - lub alternatywnie, jeśli masz ograniczony budżet, możesz zacząć od zera z nisko zawieszonymi poduszkami podłogowymi, doskonale oddającymi inspirowany światem, luźny klimat".

Kluczowe jest tu również warstwowe łączenie faktur. Szukaj elementów, które sprawiają, że chcesz po nie sięgnąć i ich dotknąć. Boho design powinien być wygodny i zachęcający pod każdym względem.

Spersonalizuj go

Najlepsze przykłady boho designu to te, które naprawdę czują się zindywidualizowane i osobiste. Możesz wybrać się do Target i wybrać elementy inspirowane stylem boho, ale postaraj się również wnieść do przestrzeni elementy sentymentalne lub osobiste, mówi Sotropa.

"Boho składa się z przedmiotów, które są wyświetlane ze względu na ich osobiste znaczenie i wspomnienia, przekonania lub wartości, które reprezentują", mówi. "Jest to idealne środowisko do wyświetlania osobistych zdjęć, pamiątek rodzinnych, przedmiotów o znaczeniu religijnym lub skarbów zebranych podczas podróży po świecie".

Jeśli jesteś kimś, kto uwielbia podróżować, zrób punkt, aby wybrać pamiątkę z każdego urlopu, aby wyświetlić ją w swoim domu. Ponieważ boho design jest tak wyrozumiały, nie musisz się zawieszać na znalezieniu elementów, które dokładnie pasują do konkretnego stylu.

Mieszaj z innymi stylami

Boho to jeden z tych stylów projektowania, który z łatwością wciąga elementy wielu innych estetyk. Na przykład, niektóre domy boho czują się jak idealna mieszanka stylu skandynawskiego i eklektycznego, podczas gdy inne obejmują tematykę midcentury modern. "Estetyka boho równie dobrze integruje się z nowoczesnym otoczeniem, jak i z bardziej tradycyjnymi czy rustykalnymi stylami" - mówi Sotropa.

Sotropa przyznaje jednak, że mieszanie stylów wymaga odrobiny finezji i dbałości o szczegóły. "Ważne jest, aby stworzyć jedność w przestrzeni, gdy mieszasz style" - wyjaśnia. "Dodanie 'patyny' do skądinąd nieskazitelnej i czystej przestrzeni musi być wykonane z umiarem i szacunkiem dla kości przestrzeni".

Zmagasz się z wprowadzeniem stylu boho do swojego nowoczesnego lub klasycznego domu? Jednym ze sposobów na zapewnienie płynnego wyglądu jest utrzymanie spójnej palety kolorów w całej przestrzeni.

Ujarzmij naturę

Jednym z kluczowych wątków w większości domów inspirowanych stylem boho jest skupienie się na naturalnych materiałach. Jeśli chodzi o meble, rattan i wiklina są niezwykle popularnymi materiałami boho i świetnie sprawdzają się w połączeniu z naturalnym drewnem lub skórą. Poza meblami, żaden dom w stylu boho nie jest kompletny bez garści roślin domowych rozproszonych po całej przestrzeni.

"Duże rośliny podłogowe mogą dodać energii i orzeźwiającego koloru do Twojej przestrzeni" - mówi Sotropa.

Nie masz zielonego kciuka? Sotropa sugeruje umieszczenie roślin powietrznych lub sukulentów w pomieszczeniach, w których wiesz, że możesz poświęcić im (bardzo mało) uwagi, której potrzebują.

Spraw, aby stare stało się znów nowe

Najlepszą rzeczą w designie boho jest to, że nie musisz dużo kosztować, aby odświeżyć swoją przestrzeń z myślą o tej estetyce. Chociaż możesz wybrać się do dużych sklepów po dekoracje inspirowane boho, Sotropa mówi, że powinieneś myśleć bardziej lokalnie.

"Styl boho, którego geneza została zainspirowana przez artystów, celebruje i obejmuje ręcznie robione i zabytkowe przedmioty, takie jak makramy, ceramika, świece, obrazy, gobeliny, kołdry i dywany" - wyjaśnia.

Te wspaniałe ceramiczne przedmioty będą pięknie prezentować się w Twoim domu

Najlepsze miejsce na znalezienie ręcznie robionych przedmiotów? Pchle targi, sklepy z pamiątkami i lokalne butiki. Boho design to wspaniała estetyka, w której możesz wykorzystać te zabytkowe przedmioty, które trzymała Twoja babcia, a które w końcu przekazała Tobie.