Sobota, 25 maja 2024

Jak uprawiać lilie pokojowe

27 stycznia 2022

Lilia pokojowa, znana również jako kwiat spatki lub roślina o białych żaglach, to wspólna nazwa kilku gatunków z rodzaju Spathiphyllum. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych roślin domowych, nie bez powodu: Ten atrakcyjny, lubiący cień okaz będzie eleganckim, aromatycznym dodatkiem do Twojej kolekcji roślin domowych. Wszystko, czego potrzebuje, to trochę troski.

To, co wydaje się być pachnącym kwiatem - duży biały płatek w kształcie wyprostowanego liścia - jest w rzeczywistości dużą spatką, grubym kłosem zawierającym mnóstwo drobnych kwiatów, które mogą dorastać do sześciu cali długości i czterech cali szerokości. Zarówno spatka, jak i spadix (wystający wewnętrzny pręt) doskonale oczyszczają otaczające nas powietrze, co jest jednym z wielu powodów, dla których kochamy lilie pokojowe.

    Nazwa botaniczna: Spathiphyllum Nazwa zwyczajowa: Lilia pokojowa, kwiat spatki, roślina o białych żaglach Rodzaj rośliny: Wiecznie zielona, zielna bylina Dojrzała wielkość: 1-4 stóp wysokości Ekspozycja na słońce: Niski, pośrednie światło Rodzaj gleby: Dobrze przepuszczalna gleba doniczkowa pH gleby: 5.0-6.5 Toksyczność: Toksyczny

Pielęgnacja roślin

Zasadź swoją wewnętrzną lilię pokojową w uniwersalnej ziemi doniczkowej zwieńczonej mchem sphagnum, który zatrzymuje wodę, dzięki czemu Twoja praca jako rodzic roślin jest nieco łatwiejsza. Zawsze miej oko na łuski, roztocza lub mączniaki na lilii pokojowej, i wytrzeć liście z mydłem owadobójczym lub wacikiem zanurzonym w alkoholu, aby usunąć szkodniki. To obrzydliwe, tak, ale konieczne dla każdego, kto ma lilie pokojowe.

Atrakcyjne, pachnące kwiaty mogą utrzymywać się nawet do sześciu tygodni. Jednak bez względu na to, jak zdrowa jest lilia pokojowa, jej kwiaty w końcu zmienią kolor z białego na bladozielony. Na szczęście, jeśli wolisz białe, możesz przyciąć kwiaty, gdy zaczną zielenieć, i po prostu cieszyć się liśćmi lilii pokojowej, dopóki nie zakwitnie ponownie.

Najlepsze warunki uprawy dla lilii pokojowych

Te rośliny są przystosowane do słabego światła lub cieniu, co czyni je idealnymi do pokoi bez okien lub korytarzy z tylko sztucznym światłem. Jeśli jednak chcesz, aby lilia pokojowa rzeczywiście zakwitła, będzie potrzebowała nieco więcej światła. Należy pamiętać, że lilia pokojowa, która otrzymuje co najmniej kilka godzin jasnego, pośredniego światła, wytworzy najwięcej kwiatów. Bezpośrednie światło, niestety, będzie śmiercią dla twojej lilii, ponieważ jest zbyt intensywne i spali roślinę.

Ponieważ jej rodzimym środowiskiem jest dżungla, lilia pokojowa nie powinna przebywać w temperaturze poniżej 65 stopni. Wybierz miejsce, które nie dostaje żadnych zimnych przeciągów, które mogą zaszkodzić roślinie. Ponieważ lilie pokojowe są przyzwyczajone do tropikalnego środowiska, zrób wszystko, aby utrzymać powietrze wokół rośliny dość wilgotne. Jednym ze sposobów na to jest ustawienie doniczki na tacy nawilżającej. Woda będzie parować i nawilżać powietrze wokół lilii pokojowej bez konieczności wkładania zbyt wiele wysiłku. Możesz również umieścić swoją lilię pokojową w łazience, aby mogła cieszyć się parą z prysznica i/lub wanny.

Odmiany lilii pokojowej

Istnieje kilka wspólnych rodzajów lilii pokojowych, z których wszystkie mogą pochwalić się tymi podpisami błyszczące, wiecznie zielone spatki i białe kwiaty. Jednak wszystkie one mają nieco inne nawyki wzrostu i mogą rosnąć do bardzo różnych rozmiarów.

Na przykład odmiana Mauna Loa jest znana z dużych, obfitych liści i kwiatów, które mogą kwitnąć przez cały rok. Może też dorastać do trzech lub czterech stóp wysokości. Jeśli szukasz bardziej kompaktowej lilii pokojowej, poszukaj Spathiphyllum wallisii - jedynej niehybrydyzowanej lilii pokojowej - która osiąga wysokość jednej stopy.

Jak rozmnażać lilie pokojowe?

Lilie pokojowe nie mogą być rozmnażane przez sadzonki liściowe lub łodygowe, ale mogą być łatwo rozmnażane przez podział w dowolnym sezonie. Chociaż jest to możliwe dla doświadczonego ogrodnika do propagowania lilii pokojowych przez nasiona, rośliny rozpoczęte w ten sposób zajmie kilka lat, aby kwitnąć. Bądźmy szczerzy: Nikt nie ma na to czasu, więc proponujemy podział.

Krok 1: Przygotuj świeżą doniczkę o średnicy nie większej niż sześć cali i wypełnij ją świeżą ziemią doniczkową.

Krok 2: Delikatnie wyjmij roślinę macierzystą z doniczki i ostrożnie rozluźnij glebę wokół korzeni. Może to trochę potrwać, ale bądź cierpliwy, ponieważ wyciąganie korzeni może je rozerwać, a one nie będą dobrze rosły podczas rozmnażania. Użyj palców, aby bardzo ostrożnie rozdzielić korzenie w poszukiwaniu kępy korzeni z kilkoma liśćmi. Używając czystego ostrego noża, przetnij wszystkie korzenie łączące tę liściastą kępę z rośliną macierzystą. W zależności od wielkości rośliny macierzystej, możesz być w stanie wyciąć kilka kęp.

Krok 3: Zasadź nową lilię pokojową w doniczce i przesadź lub przesadź roślinę macierzystą ze świeżą ziemią.

Krok 4: Podlewaj nową roślinę i trzymaj ją w ciepłym miejscu z dużą ilością jasnego, pośredniego światła, podczas gdy ona dostosowuje się do nowego garnka. Utrzymuj glebę wilgotną, ale nie nadmiernie mokrą w tym okresie.

Częste problemy z uprawą

Na szczęście lilie pokojowe są dość łatwe w pielęgnacji, a jeśli wykonasz dobrą robotę, nie powinno być zbyt wielu problemów. Niektórzy ludzie przesadzają z troską o rośliny, co kończy się niepowodzeniem. Na przykład, można założyć, że ponieważ lilie pokojowe wolą cień, należy zawsze trzymać je w ciemności. To jest wielkie nie-nie. Jeśli lilia pokojowa nie otrzymuje wystarczającej ilości światła, jest narażona na choroby. Jak każda roślina, czasami liście lilii pokojowej obumierają, co jest całkowicie w porządku. Jeśli jednak nie pozbędziesz się ich natychmiast, pojawią się szkodniki, które nie tylko zjedzą martwe liście, ale także te zdrowe.

Doniczkowanie i przesadzanie lilii pokojowych

Przesadzaj lilie pokojowe w lutym lub marcu, kiedy roślina zaczyna wypuszczać nowe pędy. Kluczem do przesadzania jest pójście tylko o jeden rozmiar w górę. Gdy roślina jest w ośmiocalowej doniczce, wystarczy ją ukorzenić i dodać świeżej ziemi do doniczki o tym samym rozmiarze, zamiast przesadzać w górę. Przesadzanie to także idealny moment na podział lilii pokojowej, aby stworzyć nową roślinę.

Jeśli nie jesteś w nastroju do czynienia z gleby, będziesz szczęśliwy, wiedząc, że można uprawiać lilie pokojowe w wodzie bez gleby co w ogóle. Wystarczy użyć szklanych kamieni lub kamyków na dnie wazonu, aby korzenie lilii pokojowej mogły być zanurzone poniżej linii wody, podczas gdy łodygi i liście znajdują się powyżej niej. W ten sposób zielone części rośliny nie będą gnić.

Czy lilie pokojowe są toksyczne?

Tak, lilie pokojowe są toksyczne dla dzieci i zwierząt domowych, ale nie są śmiertelne, jak prawdziwe lilie są. Połknięcie może powodować podrażnienie żołądka i jamy ustnej, ekstremalne ślinienie się i możliwą niewydolność nerek.