Sobota, 25 maja 2024

Jak założyć stację rozmnażania i utrzymać kwitnącą kolekcję roślin

27 marca 2022

Niewiele rzeczy sprawia miłośnikom roślin tyle radości, co wycieczka do szkółki. W końcu co może być lepszego niż przyniesienie do domu gromadki nowych roślin domowych? Ale tak łatwo jest wyhodować kilka nowych roślin samemu, bez konieczności wysiewania nasion - i to zupełnie za darmo.

Na szczęście wiele z naszych ulubionych roślin domowych można łatwo rozmnożyć w domu - nie potrzeba do tego ziemi. Oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby założyć własną stację rozmnażania i wyhodować swoje własne roślinne maleństwa.

Co to jest rozmnażanie roślin?

Rozmnażanie to czynność polegająca na wyhodowaniu nowych roślin z roślin już istniejących. Wiele popularnych roślin domowych, takich jak aloes, kura i pisklęta oraz Pilea peperomioides, rozmnaża się samodzielnie. Zdrowy, dojrzały egzemplarz w odpowiednich warunkach wyhoduje swoje młode rośliny, czyli odrosty. Następnie można je po prostu usunąć i ponownie zasadzić w ziemi.

Nowe rośliny można też wyhodować, pobierając ze zdrowych roślin sadzonki liściowe, łodygowe lub wierzchołkowe i ukorzeniając je w wodzie. Warto zachować pędy przycięte ze szczególnie silnych roślin, aby wykorzystać je do rozmnażania.

Jaka jest najlepsza pora roku do rozmnażania roślin domowych?

Niektóre odporne rośliny domowe można z powodzeniem rozmnażać o każdej porze roku, ale dobrze jest wiedzieć, kiedy roślina ma aktywny i uśpiony okres wzrostu i zaplanować rozmnażanie w tym czasie.

Wiele roślin przechodzi w stan spoczynku zimą, a aktywnie rośnie wiosną i latem. Z tego powodu rozmnażanie w cieplejszych miesiącach jest zwykle bardziej skuteczne i przebiega szybciej. To samo dotyczy przesadzania roślin, nawet jeśli nie planuje się ich dzielenia ani rozmnażania.

Zaleca się przesadzanie roślin ze świeżym podłożem wiosną lub latem, gdy roślina aktywnie rośnie.

Które rośliny domowe można rozmnażać w wodzie?

Niektóre rośliny domowe, np. lubiące suszę sukulenty i inne rośliny pustynne, powinny być rozmnażane w glebie lub na niej, ale wiele naszych ulubionych roślin domowych można rozmnażać w wodzie. Pothos, filodendron, bluszcz angielski, Tradescantia zebrina, kroton, wiecznie zielone rośliny chińskie, pająki i bambusy lucky to tylko niektóre z nich, które można rozmnażać w ten sposób.

Co jest potrzebne do rozmnażania roślin domowych?

Wszystko, czego potrzebujesz do rozmnażania roślin domowych, to kilka podstawowych materiałów, które prawdopodobnie masz już w domu: jasno oświetlone okno i zdrowa roślina mateczna.

Materiały:

    Szklanki do picia lub słoikiCzyste, ostre nożyczki lub nożyce ogrodniczeWoda z kranuDojrzałe rośliny domowe lub świeże sadzonki roślin

Jak przygotować stację rozmnażania

Wybierz ciepłe miejsce w pobliżu okna, aby ustawić stację rozmnażania, np. parapet, stolik boczny lub blat. Chcesz mieć pewność, że twoje roślinne maleństwa będą miały dużo jasnego, pośredniego światła, gdy będą zajęte wyrastaniem nowych korzeni.

W zależności od wielkości pojemników można umieścić kilka łodyg w jednym, na przykład w słoiku o pojemności 1,5 lub 2,5 litra. Jeśli używasz mniejszych, cieńszych naczyń, takich jak probówki lub zlewki, zaplanuj jedno cięcie na pojemnik.

Istnieje powszechna teoria, że szkło w kolorze niebieskim lub zielonym jest najlepsze do rozmnażania, ale to mit. Przezroczyste szklane naczynia lepiej wspierają wzrost korzeni, a poza tym ładnie wyglądają.

Można jednak rozmnażać żywotne nowe rośliny z sadzonek w nieprzezroczystych pojemnikach, takich jak ceramiczny wazon lub nawet puszka po kawie.

Jak rozmnażać rośliny domowe

    Zidentyfikuj kilka zdrowych łodyg lub końcówek wzrostu na roślinie macierzystej, które chcesz rozmnożyć. Sprawdź, czy na roślinie nie ma szkodników, takich jak skalniaki lub pająki, i unikaj wycinania części rośliny z suchymi, brązowymi lub łamliwymi liśćmi. Używając czystego, ostrego noża, utnij łodygi o długości od czterech do sześciu cali, upewniając się, że każda z nich ma co najmniej dwa lub trzy liście na górze i kilka węzłów liściowych na łodydze. Wykonaj ukośne cięcie tuż poniżej węzła liściowego i odetnij dolną parę liści z sadzonek. Napełnij szklankę letnią wodą do poziomu, w którym węzły liściowe na dolnym końcu łodygi są zanurzone poniżej linii wody. Umieść sadzonki w wodzie. Postaw szklankę w ciepłym miejscu z jasnym, pośrednim światłem. Co tydzień sprawdzaj postępy sadzonek i wymieniaj wodę, jeśli wydaje się mętna lub mętna. Gdy nowe korzenie będą miały co najmniej 1 cm długości, sadzonkę można posadzić w pojemniku ze świeżo nawodnioną ziemią doniczkową i pielęgnować jak zwykle. W zależności od gatunku rośliny, warunków panujących w pomieszczeniu i pory roku, może to potrwać od czterech do sześciu tygodni.