Sobota, 25 maja 2024

Jak zostać klientem marzeń swojego projektanta

5 marca 2022

Przyjrzałeś się więc swojej przestrzeni i podjąłeś ważną decyzję: jesteś gotowy do współpracy z projektantem. A może znalazłeś profesjonalistę swoich marzeń i już się z nim skontaktowałeś. Podczas gdy proces projektowania jest ekscytujący i przekształcający, może być również długi i skomplikowany, dlatego ważne jest, abyś Ty, klient, przyniósł do stołu swoje najlepsze "ja".

Rozmawialiśmy z projektantami z całego kraju, aby zebrać ich rady na temat tego, jak być najlepszym klientem, jak również nawyki, których należy unikać.

Jak mówi przysłowie, zaufaj procesowi. "Wymarzony klient powinien przede wszystkim mieć zaufanie i szacunek do projektanta, którego zatrudnił" - zauważa Hallie Henley Sims, projektantka z Houston. "Najbardziej udane projekty, nad którymi pracowałam, były projektami, w których klient okazał mi pełne zaufanie i szanował mnie jako profesjonalnego eksperta w wybranej przeze mnie dziedzinie".

Najbardziej udane projekty, nad którymi pracowałem, były projektami, w których klient okazywał mi całkowite zaufanie i szanował mnie jako profesjonalnego eksperta w wybranej przeze mnie dziedzinie.

W przeciwnym razie wyniki mogą być szkodliwe. Sims dodaje: "Widziałem kilka projektów, w których klient sam sobie wchodził w drogę, nie ufając zespołowi, a to może być rozdzierające serce i frustrujące, gdy jest się tego świadkiem."

Annie Tipton, projektantka z Knoxville, powtarza ten sentyment. "Najlepsi klienci, jakich miałam, to ci, którzy odnoszą się do mojego stylu projektowania i procesu, co prowadzi do solidnych podstaw zaufania" - mówi. "Klienci, którzy mi ufają, czują się komfortowo, komunikując nie tylko potrzeby, życzenia i budżet, ale także swój styl życia, osobowość i historię. Kiedy mogę uzyskać wszystkie te szczegóły od klienta, mogę stworzyć prawdziwie spersonalizowaną przestrzeń, która dobrze pasuje i opowiada jego historię."

W podobnym duchu, bycie otwartym na sugestie projektanta i utrzymywanie poczucia entuzjazmu w stosunku do projektu również będzie miało duży wpływ. "Najlepsi klienci to klienci na 'tak'", mówi Maggie Griffin, projektantka wnętrz z Georgii. "Uwielbiam klientów, którzy są otwarci, ufają naszej estetyce i wizji oraz widzą wartość w naszym doświadczeniu. Wiele razy niezdecydowani klienci nie są do końca pewni, czego chcą, ani nie chcą pozwolić nam na podejmowanie decyzji."

Dodaje Saudah Saleem z Baltimore: "Bądź podekscytowany perspektywą stworzenia nowej przestrzeni. Podziel się z projektantem swoją ekscytacją, kiedy znajdzie dla Ciebie nowe elementy lub stworzy plan, którego się nie spodziewałeś. Projektowanie przestrzeni to podróż. Pozwól, aby projektant poprowadził Cię przez ten proces".

Projektowanie przestrzeni jest podróżą. Pozwól swojemu projektantowi poprowadzić Cię przez ten proces.

I, tak jak w przypadku wszystkich udanych projektów, odrobina wstępnych badań zaprowadzi Cię na długą drogę. "Wspaniały klient, który zapoznał się z reputacją naszej firmy, jej stylem projektowania i procesem realizacji sprawia, że nasza praca jest łatwa i przyjemna" - zauważa Griffin.

Należy pamiętać, że proces projektowania wymaga czasu. "Nie oczekuj, że czas realizacji będzie taki, jak w telewizyjnych programach o projektowaniu" - mówi Saleem. Cierpliwość jest szczególnie istotna w obecnej sytuacji.

"W każdym projekcie projektowym kluczowe jest, aby klient rozumiał realistyczne ramy czasowe i budżetowe," mówi Tipton. "Ważne jest, aby klient był realistą, cierpliwym i miał odrobinę łaski".