Niedziela, 21 lipca 2024

Nie, zasłony i firany to nie to samo - oto jak wybrać właściwą opcję

12 marca 2022

Jedną z pierwszych rzeczy, jakie robi się po wprowadzeniu się do nowego pomieszczenia, jest zasłonięcie okien. Odpowiednie zasłony okienne nie tylko zapewnią prywatność i ciepło, ale mogą też odmienić pomieszczenie pod względem estetycznym. Właściwa dekoracja okien jest niezbędna, aby stworzyć najbardziej komfortowy i piękny pokój.

Ale co zrobić w przypadku zasłon i firan? Często zasłony i firany są używane zamiennie, ale w rzeczywistości są to dwa różne materiały. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, co je odróżnia i uzyskać porady ekspertów dotyczące wyboru zasłon i firan do własnego domu.

Przysięgamy na te niedrogie zasłony, które sprawią, że pokój będzie wyglądał na droższy

Jaka jest różnica między zasłonami a firanami?

Prawdopodobnie używałeś tych dwóch słów zamiennie - ale jak się okazuje, zasłona i draperia to nie to samo. Zasłony są zazwyczaj wykonane z ciężkiej, bogatej tkaniny i zawiesza się je na drążku nad oknem. Zapewniają elegancki wygląd i zazwyczaj rozciągają się od góry okna i opadają na ziemię.

Z kolei zasłony są zazwyczaj bez podszewki i są dużo bardziej miękkie niż zasłony. Pozwalają one na filtrowanie światła, ale nie zapewniają takiej samej prywatności jak zasłony. Podobnie jak zasłony, są one sprzedawane jako para lub pojedynczo i zawieszane na karniszu nad oknem. Zasłony mogą sięgać aż do ziemi, ale mogą też kończyć się w dolnej części okna.

Kiedy należy wybrać zasłony?

Decydując się na grubą, ciężką tkaninę lub cieńszą, musisz zastanowić się, w jaki sposób będziesz najczęściej korzystać z pomieszczenia. Według Eugenii Triandos z Hibou Design & Co: "Wymagany poziom prywatności określi, czy wybierzesz zasłony, firany czy oba rodzaje." Projektując pokój, Triandos zazwyczaj wybiera zasłony w każdym pomieszczeniu, które wymaga większej prywatności, np. w sypialni, lub w pomieszczeniu o bardziej formalnym charakterze.

Jeśli chcesz dodać jeszcze więcej tekstury i wizualnej atrakcyjności do swojej przestrzeni, rozważ dodanie obu tych elementów. "Często lubimy łączyć firany z grubszymi zasłonami, które zapewniają prywatność i blokują naturalne światło" - mówi Triandos. W eleganckim biurze lub jadalni warto rozważyć połączenie grubej, aksamitnej zasłony z firaną.

Zasłony są również doskonałym wyborem wszędzie tam, gdzie chcesz ograniczyć hałas. Chcesz wygłuszyć sypialnię? Powieś ciężką zasłonę, która pomoże odfiltrować hałas.
CB2 Panel zasłon Velvet Copper $139 Sklep

Kiedy warto zdecydować się na zasłony?

Zasłona jest doskonałym rozwiązaniem w każdym pomieszczeniu, w którym chcesz dodać zasłonę do okna, aby uzyskać teksturę, ale nie musisz blokować światła. Półprzezroczysty panel to świetny wybór do pokoju rodzinnego lub przestrzeni życiowej - swobodny, swobodny charakter pozwala na bardziej zrelaksowany wygląd bez utraty prywatności.

Rozważ zasłony w każdym pomieszczeniu, które wymaga dużej ilości naturalnego światła. Zasłony mogą być otwarte, ale zazwyczaj dodają ciężkości pomieszczeniu. Wybieraj cieńsze tkaniny wszędzie tam, gdzie chcesz mieć jak największą kontrolę nad światłem.

Pottery Barn Belgian Flax Linen Rod Pocket Sheer Curtain $79 Sklep

Jak wybrać właściwy rozmiar

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zasłonę czy firanę, wybór niewłaściwej długości jest częstym błędem popełnianym przez wielu właścicieli domów. "Często widzimy panele zasłon zainstalowane na ramie lub bezpośrednio nad nią, a panele nie wystają poza ramę okna" - mówi Triandos. "To sprawia, że okno wydaje się dużo mniejsze niż powinno".

Zamiast tego, Triandos radzi, aby panele montować jak najbliżej sufitu, zazwyczaj około 1-2 cale od listwy wieńczącej. Jeśli chodzi o szerokość, powieś karnisz o kilka centymetrów szerzej niż okno, aby dać miejsce na przeciągnięcie paneli. W ten sposób okna zostaną obramowane, a jednocześnie do środka wpadać będzie maksymalna ilość światła.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zasłony czy firany, zasady są takie same, jeśli chodzi o znalezienie odpowiedniego rozmiaru dla każdego okna.

Jak wybrać właściwy kolor

Po wybraniu zasłony lub firany i dokonaniu pomiarów, aby upewnić się, że rozmiar jest odpowiedni dla danego okna, ważne jest, aby zdecydować, jaki kolor lub wzór najlepiej pasuje do danej przestrzeni. Zasłony i firany są dostępne w milionach różnych stylów, więc decyzja, jak dopasować je do reszty wystroju, może być przytłaczająca.

"Wybierając kolor zasłon, bierzemy pod uwagę kontrast ze ścianami, a także wprowadzenie koloru, który pasuje do reszty wystroju" - mówi Triandos. Wybierz jeden lub dwa główne kolory z palety i przeciągnij je na zasłony. Trzymaj się z dala od zbyt modnych wzorów i deseni, bo ryzykujesz, że będziesz musiał je często wymieniać. Zamiast tego postaw na proste, jednolite panele, które dobrze współgrają z Twoim schematem kolorystycznym.

Ale czy Twoje dekoracje okienne powinny pasować do całego domu? Jeśli masz dom z otwartą przestrzenią, Triandos sugeruje, aby zachować jednolitość dekoracji we wszystkich wspólnych pomieszczeniach. W przeciwnym razie, możesz swobodnie mieszać i dopasowywać je tak, aby najlepiej pasowały do każdego pomieszczenia.