Sobota, 25 maja 2024

ODPŁYW LINIOWY. ODPŁYWY PRYSZNICOWE: CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED ZAKUPEM?

17 grudnia 2021

Odpływ liniowy, nazywany również rynną prysznicową lub odpływem liniowym, to element wyposażenia, który odprowadza wodę z kabiny prysznicowej. Odpływ liniowy to sposób na stworzenie funkcjonalnej i atrakcyjnej przestrzeni prysznicowej bez konieczności stosowania brodzika. Kratka jest widoczna dzięki wielu dostępnym wzorom. Pełni zarówno funkcję dekoracyjną, jak i funkcjonalną. Choć montaż odwodnienia liniowego w nowoczesnych łazienkach jest powszechny, nie zawsze jest możliwy. Stworzyliśmy przewodnik, który pomoże Państwu w instalacji, użytkowaniu i zakupie odpływów liniowych.

Odpływy liniowe w domu

Odpływy liniowe w przeszłości stosowane były głównie w przestrzeniach publicznych i obiektach sportowych. To rozwiązanie jest coraz częściej stosowane w nowoczesnych domach jednorodzinnych, mieszkaniach i apartamentach. Odpływ liniowy można wykorzystać do zaaranżowania prysznica bez konieczności umieszczania brodzika w łazience lub do umieszczenia kabiny w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Odpływ liniowy można zamontować zarówno na środku, jak i przy ścianie. Brak brodzika daje swobodę wyboru wielkości i kształtu kabiny prysznicowej oraz wykończenia podłogi. Jedynym widocznym elementem systemu jest ruszt dekoracyjny, który znajduje się na poziomie podłogi. Dzięki temu może on płynnie łączyć się z podłogą. Wielu klientów i projektantów jest zgodnych co do tego, że bezprogowe drzwi prysznicowe podnoszą estetykę wnętrza i optycznie nadają pomieszczeniu większej głębi.


Montaż odpływu liniowego w łazience to świetny pomysł.

Kabina prysznicowa z odpływem liniowym jest bezpieczna i wygodna w użytkowaniu. Kabina jest łatwa w obsłudze, bez progów i innych barier architektonicznych. Jest to szczególnie korzystne dla seniorów, osób mających problemy z poruszaniem się, właścicieli zwierząt i rodziców małych dzieci. Kabina prysznicowa typu walk-in jest popularnym wyborem dla tych, którzy kochają minimalistyczny styl i nie chcą spędzać zbyt wiele czasu na sprzątaniu łazienki. Utrzymanie kabiny w czystości jest znacznie łatwiejsze ze względu na brak brodzika pod prysznicem, duże powierzchnie oraz wiele zakamarków i szczelin, w których może gromadzić się trudny do usunięcia brud. Dla zwiększenia bezpieczeństwa strefa prysznica może być wykończona płytkami ceramicznymi z powierzchnią antypoślizgową. Co jest najlepsze w rozwiązaniu walk-in? Jego uniwersalność. Odwodnienia liniowe można zamontować w każdej łazience, bez względu na jej wymiary i wykończenie. Mała łazienka będzie wydawała się większa dzięki otwartej lub przeszklonej kabinie, która pozwala na uzyskanie większej przestrzeni. Wybór dostępnych modeli jest ogromny, więc nie powinniśmy mieć problemu z dopasowaniem rusztu do istniejącego lub planowanego wystroju.

Czyszczenie odpływu prysznicowego. Jak czyścić odpływ prysznica?

Jak już wspomnieliśmy, czyszczenie odpływu w kabinie prysznicowej walk in jest łatwiejsze niż w przypadku tradycyjnego brodzika. Wynika to z konstrukcji odpływu liniowego. Większość modeli pozwala na czyszczenie odpływu od góry. Aby oczyścić rynnę i syfon z włosów, kosmetyków i innych zanieczyszczeń, można łatwo zdjąć ruszt. Aby nie pozostawiać sierści psa i innych zanieczyszczeń na zewnątrz, wybierz odpływ, który ma wyjmowane sitko lub syfon.

prysznic

Czy można zainstalować odpływ liniowy w każdej łazience?

Istnieją ograniczenia w instalowaniu odwodnień liniowych.
Decyzję o tym, czy chcemy zainstalować system odwodnienia liniowego w naszym domu lub mieszkaniu najlepiej podjąć przed remontem łazienki. Ważne jest, aby podłoga miała odpowiednią grubość, aby zmieścił się w niej syfon i kanalizacja. Podłoga w łazience powinna znajdować się na tym samym poziomie co w pozostałych pomieszczeniach. Jeśli mieszkamy w bloku lub chcemy zainstalować odwodnienie liniowe na pierwszym piętrze, warto skonsultować się z fachowcem. Należy upewnić się, że spadek posadzki wynosi co najmniej 2,5%, korytko jest odpowiednio ustawione i wypoziomowane, a izolacja przeciwwodna z folii w płynie jest dokładna. Zamontowanie odpływu w ścianie, nawet jeśli nie ma możliwości zainstalowania sufitu ze względu na niską podłogę lub ogrzewanie podłogowe, może okazać się bezpieczniejsze i bardziej efektywne. Montując odpływ liniowy lub jakiekolwiek inne urządzenie, nawet w łazience, należy zawsze stosować się do zaleceń i instrukcji producenta. Jest to podstawa do zachowania gwarancji. Prace instalacyjne warto powierzyć fachowcowi.


Na co zwracać uwagę przy zakupie odwodnienia liniowego?

Przy zakupie odwodnienia liniowego zwróć uwagę na jakość wykonania. Do wyboru jest wiele marek, a cena produktu niekoniecznie odzwierciedla jego solidność. Ważniejsze są parametry techniczne. Producenci rozwiązań łazienkowych oferują odpływy wykonane z różnych materiałów, m.in. ze stali nierdzewnej, ceramiki i drewna egzotycznego. Najpopularniejszym materiałem jest stal nierdzewna, która może być wykończona na wysoki połysk lub mat. Wszystkie elementy odpływów wykonane ze stali nierdzewnej zapewniają ochronę przed korozją i pozwalają na zachowanie pierwotnego wyglądu przez wiele lat. Producent powinien zagwarantować, że system jest odporny na wodę, zmiany temperatury, działanie środków chemicznych i kosmetycznych. Należy również sprawdzić wysokość modelu. Odpływ o niewielkiej wysokości lepiej wpasuje się w podłogę. Standardowa głębokość rynny wynosi 12 cm. Dostępne są jednak inne warianty. O skuteczności odprowadzania wody z syfonu decyduje przede wszystkim jego przepustowość, a nie wymiary czy wzór na ruszcie. Skuteczność odprowadzania wody jest zapewniona przy przepływie 30 litrów na godzinę. Wzór rusztu (jedynej widocznej części tego systemu) można wybrać według własnych preferencji. Istnieje wiele opcji wykonania rusztu. Zapytaj sprzedawcę o zawartość systemu odwadniającego, którego zakup rozważasz. Odwodnienia liniowe mogą być wyposażone m.in. w mankiety uszczelniające i stopki poziomujące (czasem wzbogacone o membrany tłumiące), a także syfon. Ważne jest, aby sprawdzić, czy syfon można czyścić oraz czy dany model posiada osadnik. To znacznie upraszcza czyszczenie.