Piątek, 14 czerwca 2024

Odpływy liniowe w łazience krok po kroku - rodzaje i montaż.

17 grudnia 2021

Łazienka z odwodnieniem liniowym cieszy się coraz większą popularnością. Warto poznać różne rodzaje dostępnych odpływów i dowiedzieć się, na co zwracać uwagę przy zakupie syfonu liniowego. Ważne jest również, aby zadbać o prawidłowy montaż prysznica.

Czym jest odpływ liniowy?

Kluczowym elementem armatury jest odpływ liniowy. Odpływ ten, nazywany również odpływem łazienkowym, rynną prysznicową lub odpływem liniowym, umożliwia grawitacyjne odprowadzenie wody z prysznica. Nowoczesne kabiny prysznicowe walk-in posiadają odpływy łazienkowe. Są to kabiny prysznicowe, które nie wymagają brodzika. Kabina prysznicowa jest często instalowana bez konieczności tak sprawnego odprowadzania wody. Aby woda nie przelewała się na podłogę w łazience, należy pamiętać o pewnych parametrach.

Syfon do brodzika ma wiele zalet. Dopasowana pokrywa może również poprawić estetykę syfonu brodzikowego. Można również wybrać odpływ płytkowy, dzięki czemu jest on praktycznie niewidoczny. Prysznic z odpływem liniowym ma jeszcze jedną zaletę: brud nie gromadzi się tak często. Ponieważ w brodziku nie ma zakamarków i zagięć, nie ma możliwości rozwoju bakterii i pleśni. Pokrywę można łatwo zdjąć podczas czyszczenia odpływu. Łazienka z odpływem liniowym jest funkcjonalna dla wszystkich, nawet dla osób o ograniczonej mobilności.

Odpływy prysznicowe - rodzaje

Odpływ łazienkowy wyróżnia się prostą konstrukcją. Armatura ta składa się z rynny i syfonu. Umieszczona jest w widocznym miejscu. O tym, jaki rodzaj odpływu wybierzemy, decyduje sposób montażu oraz miejsce, w którym się znajduje. W związku z tym wymienimy:

Ten typ odpływu prysznicowego montowany jest w ścianie. Syfon boczny uwalnia wodę grawitacyjnie. W prysznicu można zastosować jedno- lub dwustronny spadek.
Odpływ podpłytkowy - Ten system jest przeznaczony do osadzenia w płytkach, dzięki czemu jest praktycznie niewidoczny. Odpływ płytkowy jest trudniejszy, ponieważ wymaga większego dostępu do rynny.
Odpływ łazienkowy narożny - Odpływ łazienkowy narożny charakteryzuje się znacznie szybszym przepływem wody ze względu na większą przepustowość. Umieszcza się go w rogu kabiny prysznicowej.
Innym podziałem odpływów liniowych jest umiejscowienie syfonu zapachowego. Możemy również wyróżnić:

Niskie odpływy liniowe - Ten rodzaj prysznica z odpływem liniowym może być montowany w miejscach, gdzie nie ma możliwości instalacji na dużej głębokości. Kratka zazwyczaj wklejana jest na maksymalną głębokość 5 cm.
Odpływ boczny - Jest to liniowe odwodnienie prysznicowe z syfonem z boku.
Odpływy pionowe - Jest to liniowe odwodnienie prysznicowe z syfonem umieszczonym pionowo w dół.

hydraulik

Łazienka z głowicą liniową - montaż

Przed montażem liniowego odpływu wody deszczowej musimy wykonać kilka prac przygotowawczych. Należy do nich wykonanie przyłącza kanalizacyjnego w zależności od posadzki. Jeśli łazienka znajduje się na posadzce niepodpiwniczonej, instalację rozpoczynamy od wykonania podejścia kanalizacyjnego. Następnie odmierzamy miejsce położenia syfonu, aby wykonać wylewkę betonową. Dopiero po zamontowaniu syfonu pod brodzik możemy przejść do układania wylewki.

Niskie odpływy nie są wymagane, jeśli planujemy zamontować brodzik liniowy w dachu żebrowym. Ważne jest, aby podczas montażu można było wyrównać krawędzie syfonu i podłogi. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy łazienka z odpływem liniowym ma być zamontowana w dachu monolitycznym. Możliwe jest podniesienie poziomu brodzika tak, aby zmieścił się w nim zarówno syfon, jak i rura odpływowa.

Następnie należy zamontować ruszt odpływowy i maskujący. Ruszt powinien znajdować się około 0,2 mm niżej niż płytki i nie powinien być z nimi zlicowany. Prawidłowo zamontowany prysznic z odpływem powinien mieć spadek co najmniej 2%. Wystarczy, że będzie miał spadek co najwyżej 1,5%, jeśli chcemy zastosować spadek na wszystkie cztery strony, zwany też odpływem obwiedniowym.

Niezbędnym elementem przy montażu odpływu liniowego jest izolacja przeciwwodna. Folię w płynie można zastosować na podłodze i ścianach wokół odpływu. Syfon należy uszczelnić taśmą. Ostatni etap układania płytek wykonamy, jeśli zastosujemy odpływ liniowy. Im mniejsze płytki wybierzemy, będziemy mieli mniej odpadów przy ich docinaniu. Ważne jest, aby płytki były układane z wodoodpornymi fugami. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że płytki nie zostaną zmyte, a fugi nie popękają.