Piątek, 19 kwietnia 2024

WADY I ZALETY PRYSZNICA Z ODPŁYWEM LINIOWYM

17 grudnia 2021

Projektując łazienkę staramy się zachować równowagę między stylem a bezpieczeństwem. Jest to miejsce, w którym spędzamy codziennie dużo czasu. Dlatego ważne jest, aby wyposażenie, z którego tam korzystamy było wygodne i funkcjonalne. Łazienka idealna powinna być dostępna zarówno dla dzieci, jak i osób starszych. Projektanci nowoczesnej armatury i ceramiki łazienkowej oferują wiele praktycznych rozwiązań. Odpływ liniowy może zastąpić tradycyjny brodzik z odpływem liniowym. Na czym polega to rozwiązanie? Jakie są jego atuty? Jak wygląda proces montażu odpływu liniowego? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.

Czym jest odwodnienie liniowe?

Odpływ liniowy, który można zastosować w każdej łazience, to popularna alternatywa dla tradycyjnej kabiny prysznicowej. Odpływ liniowy to sposób na odprowadzenie wody z pomieszczenia. Woda spływa do rynny, która jest przymocowana do ściany lub podłogi, a następnie trafia do kanalizacji. Ruszt jest jedyną widoczną częścią. Najpopularniejsze modele wykonane są ze stali nierdzewnej i występują w wykończeniu matowym lub błyszczącym. Baterie łazienkowe dostępne są również w różnych kolorach i wzorach. W nowoczesnych łazienkach coraz większą popularnością cieszą się ruszty wyposażone w oświetlenie LED.

Odpływ liniowy jest praktycznym rozwiązaniem i powinien być zaplanowany odpowiednio wcześnie, najlepiej jeszcze przed zaprojektowaniem łazienki. Wówczas wysokość podłogi można dostosować do parametrów odpływu. Odpływ wraz z syfonem powinien być umieszczony poniżej posadzki. Warto porozmawiać z fachowcem, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo zamontować odpływ i syfon, jeśli myślimy o remoncie.

Odpływ liniowy ma wiele zalet

Jest estetyczniejszy, czystszy i bardziej przejrzysty niż łazienka z brodzikiem. Ułatwia zarządzanie przestrzenią i pozwala na większą swobodę manewrowania. Na rynku można również znaleźć wiele innych opcji instalacji odpływów liniowych.

Dzięki płaskiej powierzchni, kabina prysznicowa jest łatwiejsza w czyszczeniu. Resztki mydła nie osadzają się tak łatwo, jak w przypadku brodzików. Opcja ta jest bezpieczniejsza i bardziej popularna wśród osób starszych, dzieci i osób mających problemy z poruszaniem się. Możliwości aranżacji takich kabin są praktycznie nieograniczone. Tutaj jedynym ograniczeniem projektanta jest wyobraźnia. Producenci oferują kreatywne rozwiązania w postaci drzwi do takich kabin, które można złożyć, aby zwiększyć przestrzeń i pełnić inne funkcje w łazience.

łazienka

To także świetne rozwiązanie dla małych łazienek, które nie są zbyt widoczne. Liczy się każdy centymetr. Możemy już zrezygnować z brodzika, który zajmuje zbyt dużo miejsca i zdecydować się na bardziej pojemną umywalkę lub słupek, który jest bardziej praktyczny. Świetnie sprawdzą się one do organizacji ręczników, kosmetyków i innych niezbędnych akcesoriów łazienkowych. W nowoczesnej łazience możemy również zamontować większą kabinę prysznicową lub rozwiązanie typu walk in bez drzwi. Dzięki temu łazienka będzie wyglądała na większą i bardziej stylową.

Odpływ liniowy ma swoje wady

Główną wadą projektowania łazienki z brodzikiem bez odpływu liniowego jest jego wyższy koszt. Odpływ musi być zainstalowany w ścianie lub podłodze. Ważne jest, aby podłoga była odpowiednio wyprofilowana, tak aby woda spływała w kierunku odpływu. Zapewni to możliwość bezpiecznego chodzenia po niej.

Choć nie musi to być wadą takich rozwiązań, ważne jest zastosowanie hydroizolacji. Pozwoli to w przyszłości uchronić pomieszczenie, a także niższe kondygnacje (często także sąsiadów), przed zalaniem i podtopieniem. Polega to na pokryciu ścian płynną folią specjalnie do tego celu wyprodukowaną. Zadanie to mogą wykonać również profesjonaliści. Chociaż koszt hydroizolacji może być całkiem przystępny, to jednak jest on tego wart.

Wspomnieliśmy również, że decyzja ta powinna być podjęta przed położeniem podłogi w łazience. Po zakończeniu budowy łazienki montaż odwodnienia liniowego może okazać się niemożliwy. Ważne jest, aby przy remoncie łazienki wziąć pod uwagę swój budżet i wygodę. Ze względu na specyfikę remontu łazienki, warto poświęcić czas na przemyślenie wszystkiego. Po położeniu płytek i podłogi, zmiana będzie trudniejsza. Odpływy liniowe są bardzo popularne, pomimo tego, że mogą być droższe i wymagają zaplanowania przed położeniem podłogi.

Odpływy liniowe
Odpływy liniowe cieszą się coraz większą popularnością w prywatnych rezydencjach. Odpływy liniowe stają się coraz bardziej popularne w domach prywatnych, nie tylko w celu aranżacji łazienek w nowych mieszkaniach, ale również przy remontach generalnych. Jest to świetne rozwiązanie dla osób starszych, które mają problemy z chodzeniem. Mogą one korzystać z prysznica na specjalnym krześle lub, w większych kabinach, na wózku inwalidzkim. Dzięki temu, że nie będą musiały każdego dnia pokonywać niebezpiecznych progów, osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z wygody, jaką daje prysznic bez brodzika.

Najczęstszym miejscem stosowania odpływów liniowych w łazienkach są miejsca publiczne, takie jak baseny czy prysznice na siłowniach. Łazienki te są często płaskie i mają niewielkie nachylenie. Na ich końcach znajduje się linia z odpływami liniowymi. Mogą być one montowane w ścianie lub w podłodze. Pozwala to szybko i sprawnie oczyścić miejsce, w którym ludzie korzystają z prysznica. Takie rozwiązania są zarówno estetyczne, jak i praktyczne dla użytkowników, a także osób sprzątających łazienki.

Jak wygląda montaż odpływu liniowego?

Montaż odpływu liniowego jest ostatnią kwestią. Składa się on z kilku etapów i często wymaga pomocy fachowca. Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego zestawu. Warto szukać modeli wysokiej jakości. Należy pamiętać, że konstrukcja odpływu liniowego i syfonu jest mniej skomplikowana niż w przypadku tych gorszej jakości. Kolejnymi krokami w instalacji są:

  • Montaż podejścia kanalizacyjnego (czyli Podłączenie urządzeń sanitarnych do pionu wod- Na tym etapie należy zwrócić szczególną uwagę na spadek rur spustowych. Powinien on wynosić około 2,5%.
  • Montaż odpływu liniowego: Należy pamiętać o prawidłowym umiejscowieniu odpływu. Powinien on być umieszczony 1-2 milimetry pod podłogą.
  • Montaż elementów zewnętrznych - Jednym z najpopularniejszych jest ruszt, który może być wykonany w wielu różnych kolorach i wzorach, a także z oświetleniem LED.
  • Podłączenie syfonu i rur do kanalizacji - Na tym etapie warto sprawdzić szczelność instalacji, polewając każdy element wodą i obserwując, czy są one szczelne.
  • Hydroizolacja fundamentów i ścian - Dobrze jest powtórzyć poprzednią procedurę, czyli nałożyć dwie warstwy folii w płynie.
  • Wykończenie - Po wykonaniu wylewki przychodzi czas na układanie płytek. Płytki powinny być klasy III lub IV odporności na ścieranie. Ważne jest, aby wybrać płytki, które nie są porowate, gdyż mają one powierzchnię antypoślizgową. Ostatnim elementem wykończenia jest fuga epoksydowa. Jest ona bardziej elastyczna niż fuga cementowa i starcza na dłużej.