Sobota, 25 maja 2024

Wszystko, co musisz wiedzieć o domu w stylu Ranch

13 lutego 2022

Dzięki łatwości w utrzymaniu, przystępnej cenie i klasycznemu stylowi z połowy ubiegłego wieku, domy w stylu ranczo od dawna są popularnym wyborem dla właścicieli domów po raz pierwszy i ludzi szukających oszczędności - a teraz przyciągają uwagę nabywców poszukujących bardziej minimalistycznego stylu życia.

Chociaż istnieje wiele różnych stylów domów w stylu ranczo, wszystkie one mają kilka wspólnych elementów.

Co to jest dom w stylu rancza? Tradycyjny dom w stylu rancza to dom parterowy, często budowany z otwartym układem pomieszczeń, dużymi oknami, niskim dachem i wydzielonym patio. Chociaż dom jest jednopiętrowy, wiele z nich posiada garaż i wykończoną piwnicę.

Architektoniczne cechy domów typu Ranch

Jednopiętrowy

Prawie wszystkie domy ranczo są ułożone na jednym piętrze, z wyjątkiem podniesionych i podzielonych na poziomy stylów - dostaniemy się do nich za chwilę. Są one ułożone w kształcie litery U, L lub asymetrycznego prostokątnego planu podłogi.

Otwarta koncepcja

Architektura w stylu rancza nagradza otwarty przepływ między pokojami z łatwym dostępem do wszystkich obszarów domu z głównej części mieszkalnej. Salon, jadalnia i kuchnia są zazwyczaj połączone w jedną dużą, pojedynczą przestrzeń z sypialniami, łazienkami i, często, dołączonymi garażami połączonymi krótkimi korytarzami.

Przesuwne szklane drzwi tarasowe

Bez względu na wielkość działki, domy ranczo zawsze mają jakiś rodzaj przestrzeni na zewnątrz, czy to pokład, patio, lub trawnik. Stocznia jest uważana za część otwartego planu piętra, tak samo jak pokoje. Duże drzwi przesuwne są przeznaczone do wpuszczenia na zewnątrz, zalewając dom naturalnym światłem i tworząc łatwe, płynne przejścia między wewnętrznymi i zewnętrznymi obszarami.

Kiedy pogoda jest ładna, drzwi te mogą być otwarte, aby wypełnić dom świeżym, czystym powietrzem. Z łatwym dostępem do podwórka z kuchni, domy ranczo są doskonałym wyborem dla ludzi, którzy kochają rozrywkę na świeżym powietrzu.

Niskie dachy dwuspadowe

W utrzymaniu z ich niskoprofilowym wyglądem, dachy ranczerskie są nisko nachylone z szerokimi okapami, które rozciągają się poza zewnętrzne ściany domu. Domy typu ranczo mają mało lub nie mają przestrzeni na poddaszu, ale to, czego im brakuje w przechowywaniu, zyskują w niższych kosztach ogrzewania i chłodzenia. Innym przyjaznym dla środowiska atutem są nisko nachylone dachy, które są również idealne do instalacji paneli słonecznych.

Różne style domów ranczo

Istnieje wiele stylów domów ranczo, które stawiają różne obroty na podobne tematy lub łączą je z podobnymi stylami architektonicznymi, takimi jak domy rzemieślnicze. Podczas poszukiwania nowego domu ranczo, istnieje pięć głównych stylów prawdopodobnie natkniesz.

California Ranch

Wszystkie domy ranczo może prześledzić ich korzenie do domów, które pojawiły się w Kalifornii w latach 20-tych i 30-tych, które z kolei może prześledzić ich korzenie do hiszpańskiej i meksykańskiej architektury. Rancza Kalifornia są hiszpański wpływ, z dekoracyjnymi zewnętrznymi, które mogą wahać się od subtelnych do krzykliwe.

Storybook Ranch

Ten styl był również popularny w latach 20. i 30. w Kalifornii, zastępując hiszpańskie projekty z wpływami hiszpańskimi ozdobnymi, barokowymi projektami inspirowanymi bajkami i przytulnymi domkami. Domy w stylu Storybook Ranch mogą zrezygnować z niskich dachów dwuspadowych na rzecz stromych dwuspadowych pokrytych strzechą, z cegły lub kamienia, z ozdobnymi kominami i wysokimi, wąskimi oknami.

Kochasz angielski styl cottage? Oto jak odtworzyć jego wygląd w domu

Podmiejskie ranczo

Jak sama nazwa wskazuje, te domy w zasadzie wymyśliły przedmieścia podczas niedoboru mieszkań w Ameryce po II wojnie światowej, ponieważ ich czyste, proste projekty były łatwe do odtworzenia. Są to zazwyczaj najmniejsze z domów ranczo, z prostym, minimalistycznym wyglądem zewnętrznym, otwartą koncepcją wnętrza i zbudowane na fundamentach z płyt betonowych.

Podwyższone Ranczo

Te mogą być również nazywane ranczo split-entry - nie mylić z ranczo split-level - i prawie zawsze mają dwa piętra. Wejście posiada schody, które łączą dwa poziomy, z kuchnią, salonem, łazienką i sypialniami na piętrze, plus garaż i wykończona piwnica na niższym piętrze.

Ranczo dwupoziomowe

Podobnie jak podniesione domy ranczo, dzielone domy ranczo również mają wiele pięter połączonych schodami wejściowymi, ale z trzema poziomami zamiast dwóch. Mają one asymetryczny wygląd zewnętrzny, który, podobnie jak podmiejskie rancza, są niezwykle proste, zaprojektowane dla funkcji nad formą.